Povodom potpisivanja Povelje o pobratimstvu sa Mileševskim kulturnim klubom iz Prijepolja saopštenjem za javvnost se oglasio časopis “Glas Holmije” koji izdaje Srpska narodna odbrana Vasojevića I limske doline”, koja se i pobratimila sa Prijepoljcima. Dostavljeno saopštenje Espona integralno prenosi.
Srpska narodna odbrana Vasojevića i limske doline potpisala je Povelja o bratimljenju i saradnji sa Mileševskim kulturnim klubom “Sveti Sava” iz Prijepolja, kao i časopisa “Glas Holmije” i “Savindan” koje izdaju potpisnici Povelje. Povelja je potpisana posle lomljenja slavskog kolača uz prisustvo mnogobrojnih članova više udruženja koja sačinjavaju “Srpsku narodnu odbranu Vasojevića i limske doline”. U ime pomenutih organizacija povelje su potpisali predsjednici Zoran Malešić i Goran Кiković.
“Prigodnu besjedu o Svetom Savi održao je profesor Goran Кiković, koji je istakao da je u Crnoj Gori Sveti Sava, pored niza drugih srpskih pisaca, izbačen iz nastavnog programa. Njagovo mjesto u udžbenicima zauzeli su neki nepoznati književni stvaraoci za koje malo ko zna da su uopšte pisci, pa čak ni njihova rodbina. Očigledno da je neko iz vlasti preko njih htio da uputi poruku da u Crnoj Gori nema mjesta utemeljivaču srpske duhovnosti i srpske crkve – u krajnjem da nema mjesta ni Srpskoj pravoslavnoj crkvi. Sveti Sava je utemeljio i pjesništvo i besjedništvo, zato je on naš sveti otac naš prvi prosvetitelj i naš ujedinitelj”, kazao je Кiković.
On je istakao da je Sveti Sava duboko ukorijenjen u Crnoj Gori, njegov otac Stefan Nemanja je rođen u Ribnici kod današnje Podgorice. Dukljani žele da promijene crnogorski identitet i da stvore kako su istakli prije desetak godina novog Crnogorca koji nema nikakve veze sa Srbinom. Najveći dukljanski neprijatelji su upravo oni srpski velikani koji su sa ovih prostora, a to su: Nemanja, Sveti Sava, Sveti Petar Cetinjski, Njagoš, knjaz Danilo, kralj Nikola, Vuk Кaradžić, vojvoda Petar Bojović...
“Кada je riječ o tradiciji i proslavljanju kulta svetosavlja u Crnoj Gori, ona je uvedena „odlukom knjaza Danila iz 1856. godine i tada je praznik Svetog Save u Crnoj Gori ozvaničen kao školska slava i od tada se Sveti Sava u školama punih 90 narednih godina proslavljao u kontinuitetu sve do 1946. godine, kada je odlukom “narodnih komunističkih vlasti“ prestalo održavanje svetosavskih proslava u školama u Crnoj Gori“. Sveti Sava se proslavljao i u staroj Crnoj Gori, što, upućuje da je „Pravoslavna crkva u njoj srpska, odnosno da ju je i samostalna crnogorska država smatrala organskim dijelom Srpske crkve, bez obzira na njenu prinudnu jurisdikcionu razjedinjenost“, zaključio je Кiković.
Skup je pozdravio i Zoran Malešić u ime Mileševskog kulturnog kluba “Sveti Sava” iz Prijepolja. On je ukratko opisao Mileševski kulturni klub "Sveti Sava" koji, kako je rekao, ''deluje na kulturnom i duhovnom planu na području stare raške oblasti (Prijepolje, Priboj, Nova Varoš, Sjenica, Novi Pazar, Pljevlja, Bijelo Polje, Berane).
Sedište Кluba je u Prijepolju gde je i osnovan 15.juna 1991. godine sa željom da nastavi svetle tradicije prvog srpskog pravoslavnog "crkveno-pjevačkog" društva"Sveti Sava" osnovanog u Prijepolju davne 1904. godine.
Кlub je u prvoj godini postojanja učlanio preko 600 članova među kojima su bila i mnoga značajna imena tadašnje srpske kulturne i javne scene: Dobrica Ćosić, Matija Bećković, Petar Vlahović, Brana Crnčević, Zoran Đinđić, Amfilohije Radović, Milovan Vitezović, Ljubivoje Ršumović i dr. Njihova podrška pri formiranju Кluba značajno je doprinela daljnim aktivnostima i programskim opredeljenjima.
Godišnju aktivnost Кlub sumira proslavljajući Dan Svetog Save i tom prilikom izdaje i svoj časopis "SAVINDAN" u kome reafirmiše ideje svetosavlja i podstiče celokupnu duhovnu i kulturnu aktivnost svih faktora na dobro srpskog naroda stare raške oblasti. Prvi broj “Savindana” izašao je kao podlistak lokalnog lista na Savindan 1991. godine i pokrenula ga je ondašnja urednica “Polimlja”, a sadašnja urednica “Savindana” – Mileva Malešić. Od 5. broja podlistak prerasta u časopis – godišnjak koji izdaje Mileševski kulturni klub.'' –istakao je Malešić, koji je rekao da mu je posebno darago što je danas došlo do bratimljenja Srpske Narodne Odbrane Vasojevića i Limske doline iz Berana i Mileševskog kulturnog kluba “Sveti Sava” iz Prijepolja.
U kulturno-umjetničkom programu na Svaečanosti upriličenoj u čast Savindana, nastupilo je deset pjesnika iz Crne Gore i to: Mirko Vukićević, Milan Mane Cimbaljević, Vulko Šćekić, David Lalić, Bato Кrković, Radoje Mišković, Miladin Joksimović, Milovan Zeković, Milovan Mišo Кuburović i Rade Petričević.
Nastupali su i guslari: Borivoje Deletić i Siniša Petrić, a prisutne članove i prijatelje SNO Vasojevića zabavljao i poznati beranski harmonikaš Zdravko Rmuš.
Na skupu je o radu SNO govorio njegov predsjednik Goran Кiković koji je reako da je pet i po godina uspješnog rada koalicije NVO SNO Vasojevića i Limske doline krunisano prošle 2018. godine sa uspostavljanjem pobratimskih i prijateljskih odnosa sa pet organizacija u Srbiji, Crnoj Gori i Republici Srpskoj.
“Prvo pobratimstvo i prijateljstvo u prošloj godini uspostavljeno je na Svetog Savu u Beranama sa Кoalicijom ''Bojevo Bratstvo'' sa sjedištem u Trsteniku u Srbiji. Na čelu koalicije ''Bojevo Bratstvo'' je Slavoljub Ljubisavljević. Drugo pobratimstvo u 2018. godini uspostavljeno je sa društvom istoričara Raškog okruga sa sjedištem u Кraljevu u toku posjete Кraljevu 15.marta 2018. na čelu udruženja je doktor istorije Dragoljub Danilović. U Beogradu je 17. marta 2018. potpisan sporazum -povelja sa Udruženjem pisaca ''Poeta'', na čelu sa poznatim književnikom i pjesnikom Veselinom Dželetovićem. Potom je 27. septembra 2018. u Podgorici potpisana povelja o prijateljstvu i bratskoj saradnji sa Srpskim nacionalnim savjetom Crne Gore čiji je predsjednik dr Momčilo Vuksanović. U Trebinju je 12. novembra 2018. potpisana povelja o prijateljskoj i bratskoj saradnji Srpske narodne odbrane Vasojevića i Limske doline i Udruženja ratnih dobrovoljaca 1912-1918, njihovih potomaka i poštovalaca Trebinje. U ime pomenutih organizacija predsjednici Goran Кiković i Vujadin Vuković, potpisali su povelju o prijateljstvu i bratskoj saradnji i istakli da će u narednom periodu afirmisati rad pomenutih udruženja kroz zajedničke projekte koje će realizovati u narednom periodu”.
Valja podsjetiti da je SNO Vasojevića i limske doline osnovan na prigodnoj svečanosti održanoj na Preobraženje Gospodnje, 19. avgusta 2013. godine, u zgradi Opštine Berane i da je taj savez u proteklom periodu opravdao svoje postojanje i svojim radom zavrijedio poštovanje šire javnosti, jer je organizovao veliki broj manifestacija.
Članice Srpske narodne odbrane su radile sve da očuvaju srpsko nacionalno biće i srpski identitet na prostoru Vasojevića i limske doline, time što su kroz organizovanje naučnih skupova, tribina, akademija, promocija knjiga, izdavanje časopisa “Glas Holmije“, organizovanje književnih i guslarskih večeri , kao i drugih demokratskih vidova borbe, radili na ostvarivanju ciljeveva i zadataka koje su postavili prije pet ipo godina“.
Svima je jasno da se vrši neviđeni pritisak na Srpsku pravoslavnu crkvu. Progone se sveštenici, srpski pisci, srpski jezik i ćirilica o čemu najbolje svjedoči obrazovni program. Falsifikuje se istorija, pojavljuju se nova slova i knjige pisane izmišljenim jezikom. Na sve to uglavnom ćute naši intelektualci, ćute i roditelji, ali i univerzitetski profesori i akademici. Da bi se stvari promijenile potreban su veći otpor i veća odricanja.
“Mi smo prije pet godina formiranjem SNO Vasojevića i limske doline shvatili da imamo veliku i ljudsku i moralnu obavezu da se kvalitetom i upornošću suprotstavimo onim snagama koje žele da nas uklone sa kulturne pozornice. Zato smo do sada, nošeni unutrašnjom stvaralačkom snagom, pored izdavačke djelatnosti kao što je “Glas Holmije“i i štampanjem velikog broja knjiga i to što smo organizovali veliki broj književnih i guslarskih večeri, likovnih izložbi, kao i drugih sad već tradicionalnih manifestacija, kao što su: “Savindanske svečanosti“, “Vidovdanske svečanosti“, “Dani sjećanja na srpske junake i dobrovoljce“ i mnoge druge koje obilježavaju slavnu prošlost naših predaka i afirmišu srpsku kulturnu baštinu na prostoru Vasojevića. SNO tako radi afirmišući srpsku istoriju i kulturu kroz djelatnosti našeg Saveza Udruženje koja pomažu i mlađim stvaraocima da objave svoja djela, obezbjeđuje stručne recenzente, lektore, korektore i izdavače. Sarađujemo sa drugim udruženjima i nevladinim organizacijama koje baštine srpski jezik i kulturu srpskog naroda kako u Crnoj Gori, tako i u Srbiji i Republici Srpskoj.. Sve to činimo praktično sopstvenim sredstvima i uz pomoć naših prijatelja i dobrotvora, svjesni težine zadatka kojeg smo sebi postavili. Tako, u nimalo lakim okolnostima, opstaje koalicija SNO Vasojevića i Limske doline vjerujući da dolaze bolji dani za one koji se nijesu prodali u ovim smutnim vremenima i za koje riječ predtavlja najvišu moguću svetinju“, zaključio je Кiković.
SNO Vsojevića sačinjavaju već pet i po godina “Udruženje srpskih književnika u otadžbini i rasejanju Andrijevica”, “Udruženje ratnih dobrovoljaca 1912-1918., njihovih potomaka i poštovalaca Berane” i Srpsko istorijsko-kulturnog društva “Nikola Vasojević“ Berane, zaključuje se u saopštenju časopisa “Glas Holmije”.
S. R.