Čudni su putevi gospodnji. I fudbalski. Makar oni beranski.
Neobično fudbalsko proljeće, u kojem su Beranci, u finišu sezone 2022/ 23, ispustili skoro siguran povratak u Prvu fudbalsku ligu, smijenili su katastrofalni rezultati u jesenjem dijelu ovogodišnjeg takmičenja u Drugoj ligi.
Nakon 19. odigranih kola u sezoni 2023/24, takmičarski pogon FK Berane je na zimsku pauzu otišao kao posljednji na tabeli. Da ne bude zabune, kao posljednji u Drugoj ligi Crne Gore! Plasman ispod svih očekivanja. Daleko ispod uslova koje Klub ima na raspolaganju. Razočaravajući u odnosu na renome koji ima u odnosu na konkurenciju! Ponižavajući u odnosu na broj onih koji prate utakmice i navijaju za “plavo- bijele”. Jednostavno rečeno, rezultatska katastrofa!
Nakon 19. odigranih kola, Berana je “zakucano” na posljednjem, 12. mjestu na tabeli, sa 12 osvojenih bodova. Sa čak sedam manje od pretposljednjeg Internacionala i osam bodova minusa u odnosu na ekipu Igala, koje će se, obzirom da se dvije ekipe sele u niži rang takmičenja, u nastavku prvenstvene trke, takođe, boriti za opstanak. Praktično, u narednih 17 kola, oba konkurenta imaju prednost od tri pobjede.
Koliko je teško nadoknaditi taj minus govori podatak da je Berane u jesenjem dijelu sezone ostvarilo svega tri pobjede, da je tri puta podijelilo bodove i, čak, 13 puta poraženo! Da su bili daleko najslabija ekipa u ligi, pokazuju i podaci o gol razlici- Berane je dalo najmanje golova (13) i primilo najviše (39). Statistički, na svaki dati gol, primali su tri!
Kao rijetko kada, sportska javnost u gradu na Limu se slaže da su jesenji nastupi ne samo neuspjeh, već da predstavljaju I blamažu kluba i grada. I da ostvareni rezultat fudbalera predstavlja pravu slika stanja u kojem se nalazi grad čije ime i nosi Klub. Na nivou druge lige. U svim sferama života, a ne samo sporta.
No, ako u ovom tekstu te druge sfere ostavimo po strani i vratimo se samo fudbalskim temama, a hoćemo, valja se zapitati: Da li je ljetos neko mogao da očekuje ovako stanje? Kako u bodovnom smislu, tako i u svim segmentima funkcionisanja. A, odgovor na to pitanje je vrlo jednostavan- teško. Teško da je prije samo pola godine neko mogao da očekuje ovkav fudbalski kolaps.
Danas je, ipak, jasno, o ambicijama i planovima niko nije razmišljao. Ni lokalna uprava, koja je osnivač kluba, ni oni koji upravljaju njime nijesu znali ni šta je cilj, ni kako do njega stići. Stihijski se ušlo u sezonu i isto tako, od kola do kola, stiglo se do kraja jesenjeg dijela takmičenja, koje je završeno na posljednjem mjestu na tabeli.
Kao jedna od potvrda teze, da se u takmičenje ušlo bez ikakvog plana, najbolje govori podatak da je na početku Prvenstva u Beranama bila kolonija od 15- tak fudbalera sa strane, angažovanih kao pojačanja, od kojih niko nije dočekao zimsku pauzu.
Sa svima je raskinuta saradnja. Još drastičniji je podatak da je Ivica Ćulafić- bivši šef stručnog štaba, raskinuo saradnju sa klubom već nakon prvog odigranog kola!? Umjesto fudbalera koji su otišli kao pojačanje nije niko angažovan, pa su takmičarski pogon predstavljali mladići iz Berana, dok je “u hodu”, između dva kola, za šefa struke angažovan Slaviša Božičić, koji je već jednom, prije desetak godina, “gasio fudbalski požar” u Beranama.
Imajući samo pomenute činjenice u vidu, jasno je da u upravnim strukturama kluba, kao i u Opštini, tokom ljetnje pauze niko nije razmišljao o ambicijama kluba, niti je pravio plan da se one ostvare. O strategiji je smiješno i pisati!
Završenim prvim dijelom takmičenja, u FK Berane sada imaju vremena da na miru, bez nedjeljnog pritiska za osvajanjem bodova, analiziraju (ne)urađeno i promašeno u prethodnom period i odrade neophodno kako bi zimske pripreme započeli na vrijeme i ojačali sve strukture kluba.
Bitno je naglasiti, ojačati strukture Kluba, a ne ekipe. Jer klub i ekipa nijesu isto. Pravljenje kluba, posebno ozbiljnog, predstavlja veliki teret i traži ozbiljn rad, koji zahtijeva vrijeme. Pod pretpostavkom, da se želi uspjeh, to je proces koji traži godine. Najmanje jedan olimpijski ciklus. Za razliku od kluba, dobra ekipa može da se napravi i za jedan prelazni period. Ako je opravdan cilj.
Za ostvarene katastrofalne rezultate, ne samo u FK Berane, već u bilo kojem drugom, pa i onim najvećim klubovima, rukovodstva i vlasnici uvijek traže i nalaze opravdanja. Makar i djelimična. U takvim slučajevima, najlakše ih pronalaze u stvranju i rezultatima mlađih selekcija. Međutim, u ovom slučaju, na žalost svih nas, ni taj izlizani alibi ne može se naći, jer su jesenji rezultati mlađih selekcija na nivou prve ekipe! I u tim selekcijama bilježimo rezultatsku katastrofu. Na nivou rezultata prve ekipe.
Tako, na primjer, FK Berane nema pionirsku selekciju koja se takmičila u svom rangu takmičenja. Rezultatski, možda je i bolje tako, jer treba pogledati “uspješan rad” sa nešto starijim uzrasnim kategorijama, koji u pravoj mjeri pokazuje kakvo je stanje u klubu i, ako se nastavi sa dosadašnjim radom i ponašanjem, kakve su njegove perspektive. Sa ovakvim radom, ponašanjem, planovima, sumorne. Da ne kažemo nikakve!
Za razliku od pionirske selekcije, koja se ne takmiči, omladinci su članovi Prve omladinske lige, a na jesenju pauzu su otišli kao posljednjeplasirani na tabeli, sa 12. osvojenih bodova! Ništa bolje nije prošla ni kadetska ekipa koja u konkurenciji 10. klubova zauzima posljednje mjesto na tabeli, sa 10 bodova. Maliciozan čovjek bi kazao: sreća što nema još selekcija, jer bi i one zauzimale dno tabele u svojim starosnim kategorijama!
Imajući sve pomenuto u vidu, jedino je izvesno da ovakav (ne)rad i (ne)odgovornost više ne smije biti prisutna u klubu. Naravno, to pod pretpostavkom da Opština Berane, kao osnivač, firma „Nijagara sports company“, koja je preuzela upravljanje klubom, članovi Uprave kluba, sportski direktor, stručni štab i svi ostali do ekonoma, budu znali šta žele da ostvare i naprave plan kako da stignu do nešto većeg cilja od gole borbe za opstanak u drugoligaškoj konkurenciji. A to znači, osim takmičarske ekipe, treba jačati stručni štab.
Posebno obratiti pažnju na selektiranje i rad sa mlađim selekcijama. Jer, FK Berane se mora orjentisati skoro isključivo na rad sa mlađim kategorijama, a ne da bude baza isluženih fudbalera koje niko neće, a nama se predstavljaju kao pojačanja. Stvaranje mladih, kvalitetnih igrača, predstavlja dug proces.
Zahtijeva stručan rad i, opet, vrijeme. U suprotnom, povremeni rezultatski uspjesi predstavljali bi samo trenutni bljesak. A to ovom klubu više ne treba. Kao što ne treba ni gradu.
„Nijagara sports company” upravlja klubom
Uspostavljanjem saradnje Opštine Berane sa „Nijagara sports company“, upravljanje Fudbalskim klubom preuzela je ta firma.
O Odluci o davanju saglasnosti za zaključivanje ugovora o sponzorstvu i upravljanju fudbalskim klubom „Berane“, kako je glasio Predlog odluke, glasali su odbornici SO Berane na sjednici održanoj 25. avgusta 2022. godine. Za pomenutu odluku glasalo je njih 25. Iz reda vladajuće većine, ali I opozicionog DPS-a, dok je pet odbornika bilo uzdržano.
Klub troši, najmanje, 150.000 eura godišnje
Ugovor o sponzorstvu koji su prije više od godinu dana potpisali predstavnici lokalne uprave I firme “Nijagara sports company” donio je finansijsku stabilnost klubu. Naime, kako je precizirano Ugovorom o saradnji, lokalna uprava se obavezala da za funkcionisanje kluba godišnje izdvaja 75.000 eura, a ostali potrebni dio “Nijagara sports company”, uz naglasak da ni njihova godišnja izdvajanja ne mogu biti manja od opštinskih.
S. Radunović
Tekst preuzet iz 28. broj časopisa “Nova Sloboda”