U Rožajskom osnovnom sudu od narednog mjeseca radiće samo jedan sudija. Iako se konkrusi redovno raspisuju zainteresovanih sudija odavno nema, pa je zbog nedostatka kadra dalji rad Osnovnog suda u gradu sa oko 25.000 stanovnika pod velikim opterećenjem, ali i znakom pitanja.

Teret donošenja pravde u Rožajama pao je na leđa jednog čovjeka.

Dolaskom na čelo Osnovnog suda, Mirsad Mujević prestao je da koristi godišnji odmor, a danonoćni radni angažman postao mu je neizbježan.

"Ne tako davno, sudijsku funkciju u ovom sudu je obavljalo šest sudija i predsjednik suda, što smatram optimalnim brojem sudija s obzirom na broj predmeta koje u radu ima ovaj sud. Međutim, od početka 2022. godine, u ovom sudu su upražnjena tri sudijska mjesta – tako da danas sudijsku funkciju obavljamo ja kao predsjednik suda i jedan sudija koji stiče uslove za penziju u narednom mjesecu", kazao je Mujević.

Problem je utoliko ozbiljniji, jer je Rožaje opština sa pojačanom međugraničnom frekvencijom, što sudske predmete čini težim, a njihov priliv je iz godine u godinu sve veći.

"Ovaj sud je u toku 2023. godine imao u radu 3 689 predmeta, od kojih je u prošloj godini primljeno 2.725, a 944 predmeta su prenijeta iz prethodnog perioda, tako das u sudije ovog suda prosječno bile opterećene sa po 1.844 predmeta", naveo je Mujević.

To je dovelo do odlaganja suđenja pa građani čekaju na pravdu duže nego što to predviđaju zakonski rokovi.

Zbog toga, uzroke zbog kojih je rožajski Osnovni sud doveden u neodrživo stanje treba javno isticati, smatra advokat Velija Murić.

"Jedan je ekonomska strana koja je pogodila ovu sredinu zadnje tri decenije, druga stvar je, mislim da se radi o maćehinskom odnosu države prema pravosudnom kadru, jer ja se ne sjecam da je neko od sudija u Rožajama država dodijelila stan", naveo je Murić.

Iz Osnovnog suda tražili su pomoć od Sudskog savjeta.

"Na raspisane interne oglase za premještanje sudija osnovnih sudova u taj sud niko od kandidata se nije javio. Na javne oglase koji su raspisani za sjevernu regiju čak nije bilo ni dovoljno zainteresovanih kandidata, znači čak ni onoliko kandidata koliko je raspisanih sudijskih mjesta", kazala je Sanja Konatar iz Sudskog savjeta.

Međutim, poručuju i da problem deficita pravosudnog kadra ne mogu riješiti sami.

"Samo u sinergiji i uloženim naporima i to zajedničkom akcijom zakonodavne i izvršne vlasti mogla bi se popuniti ta sudijska mjesta ukoliko bi se dale ili neke podsticajne mjere u vidu dodataka na zaradu ili rješavanja stambenog pitanja kako bi se sudije zainteresovale da rade u tom sudu koji važi kao manje atraktivan", rekla je Konatar.

U Rožajama je sve više prisutna bojazan da bi sud, koji postoji oko 70 godina, mogao biti ugašen, što iz Sudskog savjeta negiraju.

"Nema bojazni da će građani Rožaja ostati bez sudske zaštite", rekla je Konatar.

Mujević ipak navodi da se radi o ozbiljnom problemu i da bi Sudski savjet trebao da u što kraćem vremenskom periodu da popuni ova sudijska mjesta kao bi ovaj sud nastavio da funkcioniše nesmetano.

U nadi da će se barem neko od velikog broja rožajskih pravnika uhvatiti u koštac sa ulogom sudije, lokalna uprava obezbijediće u toj Opštini u toku narednih mjeseci besplatnu edukaciju za pravnike iz domena priprema za polaganje pravosudnog ispita koji je uslov za obavljanje sudijske funkcije.

Izvor: Vijesti