Zdravstvo u Pljevljima dobilo je novu vrijednost otvaranjem adaptirane jedinice hitne pomoći, vrijedne više od 80.000 eura, a svako ulaganje u zdravstveni sistem je ulaganje u kvalitetniju zdravstvenu zaštitu i bolje uslove rade poručio je ministar zdravlja Vojislav Šimun.
Kazao je da mu je zadovoljstvo da otvori još jednu adaptiranu jedinicu Zavoda za hitnu medicinsku pomoć.
“Radi se o projektu vrijednom preko 80 hiljada eura, a preko 60 hiljada eura je obezbijeđeno iz kapitalnog budžeta. U projektu je učestvovala i Opština Pljevlja, Elektroprivreda, a dio je pokriven i iz sopstevnih sredstava Zavoda za hitnu medicinsku pomoć”, rekao je Šimun, prenosi PR centar.
Svako ulaganje u zdravstveni sistem je, kako smatra, ulaganje u kvalitetniju zdravstvenu zaštitu za pacijente, ali i u bolje uslove rada za medicinske radnike.
“Investicioni ciklus koji je pokrenut, a odnosi se na Zavod za hitnu medicinsku pomoć iznosi oko milion eura i rezultiraće adaptiranjem svih jedinica hitne medicinske pomoći u cijeloj Crnoj Gori. Moram pohvaliti menadžment za ovakav poduhvat”, istakao je Šimun.
Napomenuo je da će zdravstvo u Pljevljima dobiti novu vrijednost izgradnjom Opšte bolnice za koju se radi glavni projekat.
“Nijedan projekat u zdravstvu nikada više neće ostati samo na nivou obećenja, već ćemo svi predano raditi na tome da se ispoštuju zadati rokovi i preduzmu sve radnje da se zacrtano ostvari”, poručio je Šimun.
Direktor Zavoda za hitnu medicinsku pomoć Crne Gore, Vuk Niković, kazao je da riječ mora da se drži i da će adaptirati sve jedinice hitne medicinske pomoći, ocjenjujući da je zdravstveni sistem Crne Gore privilegija jer je mali, ali i velika obaveza „jer smo ga zatekli veoma devastiranog“.
“Svi smo na istom zadatku, da sistem približimo stadardima savremene urgente medicine. 2021. godine zatekao sam jedinice hitne koje su bile zapuštene, a danas dobijamo mali, savremeno opremljen objekat. Uskoro ćemo imati Opštu bolnicu u Pljevljima i nadam se da ćemo uspjeti da zaustavimo trend odlaska ljudi sa sjevera. Nadam se da će ostajati ovdje da rade. Vjerujem da će usluga hitne medicinske pomoći, a tako i usluga cjelokupnog zdravstvenog sistema u cijeloj državi biti uniformna i dostupna svima”, rekao je Niković.
Građanima i građankama Pljevalja poželio je dobro zdravlje i da što manje koriste uslugu hitne medicinske pomoći, ali je važno „da znaju smo tu za njih i nadam se da ćemo im pružiti adekvatnu zdravstvenu zaštitu“.
Predsjednik Opštine Pljevlja, Dario Vraneš, naglasio je da je hitna pomoć specifična služba, koja radi 24 sata svaki dana, a teritorija te opštine je jako velika i do svakog pedlja treba da stignu medicinski radnici.
“Posebno se ministru i direktoru zahvaljujem što je jedna od prvih adaptiranih jedinica hitne pomoći kod nas u Pljevljima. Došlo je jedno novo vrijeme za Pljevlja. Ovo je formula po kojoj treba da se radi. Zajedničkim zalaganjem Vlade, lokalne uprave, velikih privrednih subjekata i privatnika imamo ovako dobre rezultate. Ovo je prva rekonstrukcija od 1997. godine, kada je ova zgrada napravljena i biće na dobrobit i pacijentima i zaposlenima”, uvjeren je Vraneš.
Plan je da do kraja ove godine budu otvorene adaptirane jedinice u Zeti, Kotoru i Tivtu, Nikšiću, Beranama, a počinje i adaptacija jedinica u Baru, Bijelom Polju i Budvi.
Izvor: Portal Analitika