Nakon održane sjednice, saopštenjem se oglasila Služba za odnose s javnošću Vlade Crne Gore. Dostavljeno saopštenje Espona integralno prenosi.

Vlada je, na danas održanoj 59. sjednici kojom je predsjedavao premijer mr Milojko Spajić, utvrdila Predlog zakona o izmjenama i dopunama Krivičnog zakonika Crne Gore.

Izmjene i dopune su izrađene na osnovu preporuka sadržanih u  izvještaju „TAIEX Peer Review“ misije za procjenu završnog mjerila broj 4 za Poglavlje 7 – Pravo intelektualne svojine. U preporukama se ističe da se efektivna zaštita prava intelektualne svojine u zakonodavstvu i praktičnoj primjeni može obezbijediti samo propisivanjem i definisanjem jasne razlike između prekršaja i krivičnih djela, kako bi se izbjeglo dvostruko kažnjavanje, a što bi bilo u suprotnosti sa evropskim standardima.

U skladu sa tim, predloženo je da se kao krivična djela inkriminišu samo teži slučajevi povreda prava intelektualne svojine, tj. slučajevi kada je po nosioca prava nastala znatna šteta, odnosno kada je učinilac izvršenjem krivičnog djela stekao znatnu nezakonitu dobit.

Dopuna članova važećeg zakona se odnosi na krivična djela: neovlašćeno iskorišćavanje autorskog djela ili predmeta srodnog prava, neovlašćeno korišćenje tuđeg patenta, neovlašćeno korišćenje tuđeg dizajna i neovlašćena upotreba tuđeg naziva ili žiga, a ogleda se u tome što se u elemente navedenih krivičnih djela unosi i to da je prilikom izvršenja određenih radnji, koje predstavljaju biće krivičnih djela, učiniocu ili drugom licu pribavljena imovinska korist ili nosiocu prava nanijeta šteta u iznosu koji prelazi pet hiljada eura.

Utvrđen je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o zvaničnoj statistici i sistemu zvanične statistike.

U skladu sa međunarodno propisanom metodologijom, predloženim propisom postiže se transfer nadležnosti statistike državnih finansija sa Ministarstva finansija na Upravu za statistiku, čime se stvaraju uslovi za zatvaranje završnih mjerila Poglavlja 18 – Statistika. U dosadašnjem periodu, za statistiku državnih finansija, prema ESA 2010 metodologiji, kao i izvještavanje o prekomjernom javnom dugu i deficitu bilo je zaduženo Ministarstvo finansija.

Preporuka eksperata sa poslednje misije u februaru 2020. godine, održane u sklopu projekta „Unapređenje kadrovskih kapaciteta Monstata“, usmjerena je prema tome da proizvodnja statistike državnih finansija i izvještavanje o prekomjernom javnom dugu i deficitu treba biti postavljeno kao integrisani i trajni proces, koji će biti u nadležnosti organa nadležnog za statistiku.

Predloženim izmjenama Uprava za statistiku bi došla do konzistentnog, pouzdanog i uporedivog kvantitativnog opisa državnih finansija. Takođe, izmjenama i dopunama Zakona redefinisaće se sastav Savjeta statističkog sistema, u skladu sa novom organizacijom državne uprave.

Vlada je usvojila Nacrt izmjena i dopuna Prostorno urbanističkog plana Glavnog grada Podgorice s Programom za održavanje javne rasprave.

Cilj izrade Izmjena i dopuna PUP-a je da se preispitaju postojeća prostorno-planska rješenja sa aspekta potrebe za obezbjeđivanje preduslova za realizaciju projekata značajnih za Glavni grad i Državu, uključujući i investiciono-razvojni projekat „Velje brdo“.  Nacrt je izrađen u skladu sa prostornim mogućnostima i ograničenjima u cilju sprečavanjanja prostornih konflikata, obezbjeđenja kvalitetnije i atraktivnije prirodne i stvorene sredine i omogućavanja održivog i socijalno pravednijeg privrednog razvoja.

Dokument se temelji na principima racionalnog širenja i unutrašnjeg razvoja naselja, očuvanja i unapređenja kulturne baštine i očuvanja prirodnih vrijednosti. Ovim izmjenama će se, između ostalog, stvoriti preduslovi za racionalno i namjensko korišćenje prostora i definisanje položaja i pravaca razvoja Glavnog grada u skladu sa principima održivog razvoja.

Osnovni koncept izmjena Plana zasnovan je na prostornom usmjeravanju razvoja krupnih infrastrukturnih sistema dobro saobraćajno uvezanih, objekata javnih službi, prostora za izgradnju privrednih sadržaja turističke valorizacije, u cilju sprečavanja neracionalnog korišćenja i degradacije prostora.

Usvojena je Informacija o rezultatima Javnog poziva za prodaju imovine u Opštini Bijelo Polje, u postupku naplate potraživanja Države Crne Gore prema izvršnom dužniku AD „Lenka“ iz Bijelog Polja.

U Informaciji se, pored ostalog, ističe da je u postupku izvršenja u pravnoj stvari izvršnog povjerioca DOO „Mikro u stečaju" iz Bijelog Polja, protiv izvršnog dužnika AD „Lenka“ Bijelo Polje, na drugom ročištu za prodaju nepokretnosti izvršnog dužnika prihvaćena ponuda predstavnika Države, kao izvršnog povjerioca, za kupovinu u visini procijenjene vrijednosti nepokretnosti od 2.200.000 eura.

S tim u vezi, javni izvršitelj je donio Zaključak kojim je dodijelio predmetne nepokretnosti državi Crnoj Gori i dao rok od 8 dana za uplatu kupopordajne cijene u iznosu od 235.066 eura, koji je uvećan za troškove postupka izvršenja i čini ukupan iznos koji je država dužna da uplati, kako bi se namirio izvršni povjerilac prvog reda kojem isto pripada po prvenstvu pokrenutog postupka izvršenja, dok je država Crna Gora izvršni povjerilac drugog reda.

Ostatak kupoprodajne cijene od 1.964.933 eura država nije dužna da uplati, s obzirom na to da isti namiruje iz svog potraživanja prema AD „Lenka“. Tim povodom, Vlada je donijela zaključke kojima je odobrena isplata navedenih sredstava kako bi se realizovala kupovina nakon koje će Država postati vlasnik cjelokupne imovine izvršnog dužnika.

Vlada je donijela Odluku o izmjeni Odluke o privremenim mjerama za ograničavanje cijena proizvoda od posebnog značaja za život i zdravlje ljudi i listi proizvoda.

Izmjenom se vrši korigovanje priloga 1 Odluke na način što se kategorija proizvoda svježe kravlje mlijeko u kesi 1 l prebacuje iz Dijela 2 u Dio 1 čime se marža za ovu kategoriju proizvoda dodatno snižava, a u Dijelu 2 dodaju se dvije nove grupe proizvoda: jogurt domaće proizvodnje bez ograničenja i kisjelo mlijeko domaće proizvodnje bez ograničenja, dok se u odnosu na vrstu proizvoda domaći bijeli sir vrši proširivanje na sve vrste sireva domaće proizvodnje bez ograničenja gramaže.

Ovim izmjenama će se posebno zaštititi proizvođači domaćih mliječnih proizvoda koji su u poslednjem periodu bili posebno ugroženi uticajem Q groznice. Primjenom Vladine Odluke iz avgusta ove godine sprovedena je do sada najveća akcija snižavanja cijena osnovnih proizvoda u našoj zemlji, budući da obuhvata sve artikle iz 71 grupe proizvoda, pa u svakom većem maloprodajnom lancu obuhvata nekoliko stotina artikala.

Prema podacima Monstata u oktobru je zabilježen pad ukupne godišnje stope inflacije na 1.2 %, dok je mjesečna stopa inflacije za oktobar 0 % što znači da se cijene u odnosu na septembar nijesu mijenjale. Zabilježen je pad cijena u grupi proizvoda „hrana i bezalkoholna pića“ u iznosu od - 0.1 %, tj. stopa inflacije u odnosu na ove proizvode je negativna. Imajući u vidu navedeno, ocijenjeno  je da je primjena Odluke, bez ugrožavanja kontinuiteta snabdjevenosti tržišta, uticala na stabilizaciju i snižavanje cijena osnovnih životnih namirnica, kao i na ukupnu nisku stopu inflacije u Crnoj Gori.

Usvojena je Informacija o zaključivanju Tehničkog aranžmana između Ministarstva odbrane Crne Gore i Ministarstva odbrane Republike Albanije u vezi sa pripremom za upućivanje i angažovanjem pripadnika Vojske Crne Gore na patrolnim brodovima Mornarice Albanije radi učešća u NATO operaciji „Sea Guardian“ u Sredozemnom moru s Predlogom tehničkog aranžmana.

Imajući u vidu da sigurnost pomorskih linija komunikacije ima sve veći uticaj na širu bezbjednost, NATO je u novembru 2016. godine pokrenuo operaciju „Sea Guardian“ u Sredozemnom moru. Namjera je da se na ovaj način ojača situaciona svijest u pomorskom domenu, doprinese naporima na suočavanju sa prijetnjama od terorizma, ali i unaprijedi izgradnja kapaciteta partnerskih država ovog regiona.

Upravo kroz angažman u operaciji „Sea Guardian“, Crna Gora će dati doprinos nastojanjima Alijanse usmjerenim na unapređenje sigurnosti u Sredozemnom moru, kroz zajednički angažman NATO sa međunarodnim organizacijama i partnerskim državama regiona. S obzirom na to da će tokom učešća u navedenoj operaciji pripadnici VCG biti angažovani na patrolnim brodovima Mornarice Albanije, neophodno je uspostavljanje pravnog okvira kako bi se mogle nesmetano realizovati sve predviđene aktivnosti tokom integracijske obuke, kao i za vrijeme samog angažovanja u operaciji.

U tom cilju, potrebno je zaključiti Tehnički aranžman između Ministarstva odbrane Crne Gore i Ministarstva odbrane Republike Albanije kojim se uspostavljaju principi, definišu uzajamni odnosi, prava i obaveze Vojske Crne Gore i Oružanih snaga Albanije, a u skladu sa važećim NATO i nacionalnim pravilima i procedurama.

Na današnjoj sjednici, Vlada je razmotrila i više kadrovskih pitanja, zaključuje se u saopštenju Službe za odnose s javnošću Vlade Crne Gore.

S. R.