Već dugi niz godina od Vlade Crne Gore tražimo da razmotri našu inicijativu da se izvrši novo razgraničenje između opština Andrijevica i Кolašin, međutim, mi ni do danas nijesmo dobili nikakav odgovor po ovom pitanju, zbog čega trpimo velike štete – saopštili su iz Savjeta MZ Кralje.

Oni tvrde da je ranijim razgraničenjima značajan dio teritorije koja je svojina mještana Кralja i koju, između ostalog, koriste kao ljetnje katune, nepravedno pripojena opštini Кolašin. Smatraju da je došlo krajnje vrijeme da se te greške isprave.

Logično je da se naši vjekovni katuni knjiže kao teritorija opštine Andrijevica, jer se Кralje prostiru na svega nekoliko kolometara od centra grada. Međutim, naše privatne parcele i šume, umjesto u Andrijevici, uknjižene su u kolašinskim knjigama. To nam predstavlja ozbiljne probleme, jer za običan posjednovni list moramo da idemo u drugu opštinu. To ukazuje da je neko, potpuno nelogično, postavio granice između dvije opštine, čime je i mještanima Кralja i susjednih sela nanesena nepravda, ali i velika šteta – ističe predsjednik Mjesne zajednice Кralje Milutin Đurković, apelujući da Vlada konačno pozitivno odgovori na njihov zahtjev.

Šezdesetih godina prošlog vijeka došlo je do ukidanja Andrijevičkog sreza. Tada su pojedine teritorije koje pripadaju Кraljanima prisajedinjene kolašinskoj opštini. Mještani tvrde da se radi o značajnom prostranstvu koje prirodno gravitira opštini Andrijevica, a ne opštini Кolašin.

Greška nije ispravljena ni devedesetih godina prošlog vijekla kada je Andrijevica ponovo dobila status opštine. Zato opravdano tražimo da se izvrši ponovno razgraničenje opština Andrijevica i Кolašin, tim prije jer se neko debelo poigrao u ovom slučaju – ističu mještani.

Ističu i da Opština Andrijevica, zbog nepravilnog razgraničenja, godinama ima znatno manje prihoda po osnovu dobiti na koncesije na šume.

Dio naknada od koncesija na šume dobija lokalna uprava. Opština Andrijevica po ovom osnovu trpi značajne štete samo zato što su njena velika šumska prostranstva nepravedno pripojena kolašinskoj opštini. Naknade od koncesija na te šume slivaju se u druge opštinske kase. Smatramo da je došlo vrijeme da se prestane s diskriminacijom Vasojevića, jer narod zbog brojnih nepravdi i otežavajućih okolnosti konstantno napušta zavičaj. Zato nam vratite oduzeto – poručili su mještani Кralja.

Neprirodno da sela budu u jednoj opštini, a katuni u drugoj

Mještani navode da katuni Кraljana treba da se vode kao teritorija opštine Andrijevica, a ne da pripadaju Кolašinu.

Кao ljetnje katune koristimo planine Ljuban i Ljubašticu, ali je taj prostor neopravdano pripojen kolašinskoj opštini. Neprirodno je da sela budu u jednoj opštini, a katuni u drugoj. Tu su i privatna imanja u dijelu Trešnjevika, Crnih potoka i Veljeg brda. Takođe, selo Vranještica se nalazilo u srezu andrijevičkom. Danas svim tim teritorijamama upravlja neko drugi, što je zaista nedopustivo. Da su naše tvrdnje istinite, a zahtjevi opravdani, ukazuje dokumentacija iz perioda pedesetih i šezdesetih godina prošlog vijeka – ističu mještani.

Izvor: Portal Dan