Na svadbama i drugim privatnim proslavama koje se organizuju u ugostiteljskim objektima, uz posjedovanje Nacionalne digitalne COVID potvrde, broj prisutnih ljudi ograničava se na 50, saopštio je direktor Instituta za javno zdravlje (IJZ) Igor Galić. On je to rekao na predstavljanju novih epidemioloških mjera, koje je Vlada Crne Gore usvojila, a koje će važiti od sjutra.
Galić je rekao da se Nacionalna digitalna COVID potvrda izdaje odmah poslije druge doze vakcine i od tog trenutka je validna.
“Više ne mora da se čeka 14 dana od komletne vakcinacije”, poručio je Galić.
Prema njegovim riječima, osim za ulazak u tržne centre i unutrašnjost ugostiteljskih objekata, Nacionalna digitalna COVID potvrda je uslov I za ulazak u poslovne centre, poslovne zgrade u okviru kojih posluju više od tri privredna subjekta.
“Kao i za objekte koji se bave trgovinom neprehrambene robe, a čija površina prelazi više od 1.000 metara kvadratnih. Vlasnici, korisnici I upravljači ovih objekata dužni su da vrše kontrolu i odrede odgovornu osobu za poštovanje ove mjere”, rekao je Galić.
On je dodao da se dozvoljava izvođenje muzike uživo u unutrašnjosti ugostiteljskih objekata uz obavezu da svi zaposleni, muzičari i gosti posjeduju Nacionalnu digitalnu potvrdu.
Galić je napomenuo da je Nacionalna digitalna kovid potvrda validna samo ukoliko lice ispunjava jedan od propisanih uslova.
“Da je lice u cjelosti vakcinisano, nezavisno od toga koliko je dana prošlo od revakcinacije, da posjeduje negativan PCR test koji nije stariji od 72 sata ili pozitivan PCR test koji je stariji od 14 i nije stariji od 180 dana ili da posjeduje negativan brzi antigenski test koji nije stariji od 48 sati”, istakao je Galić.
On je najavio da će od 9. oktobra, Nacionalna digitalna kovid potvrda biti neophodna i za ulazak u objekte koji se bave prodajom I prehrambenih proizvoda, a koji imaju površinu od hiljadu i više metara kvadratnih.
Galić je kazao da je svaki drugi odrasli građanin Crne Gore dobio makar jednu dozu vakcine protiv koronavirusa, a oko 45 odsto je revakcinisano.
“Svaki drugi odrasli građanin Crne Gore dobio je makar jednu dozu vakcine protiv korona virusa, a oko 45 odsto je i revakcinisano”, rekao je Galić.
Prema njegovim riječima, devet od deset preminulih kovid pacijenata su bili nevakcinisani.
“Svi preminuli mlađi od 40 godina su bili nevakcinisani. Ogromna većina hospitalizovanih su takođe nevakcinisani pacijenti”, naveo je Galić.
On je kazao da se u KCCG liječi deset pacijenata od 19. do 40. godina I da su svi su nevakcinisani.
Direktorica Kliničkog centra Crne Gore (KCCG) Ljiljana Radulović kazala je da se u Crnoj Gori na bolničkom liječenju nalazi 377 kovid pacijenata, dok je najveći broj smješten u KCCG, 113.
“U Baru se liječi 49 pacijenata, Pljevljima 42, Bijelom Polju 26, Beranama 38, Kotoru 37, Nikšiću 21 i u Brezoviku 51 pacijent” kazala je Radulović.
Direktor Doma zdravlja Podgorica Danilo Jokić kazao je da Dom zdravlja, u stalnom radnom odnosu, radi 78 ljekara.
“Da bi Podgorica funkcionisala u punom kapacitetu treba da ima 91 ljekara”, kazao je Jokić.
On je istakao da Dom zdravlja nikad nije imao više specijalizanata nego ove godine.
“Faliće ljekara na svim nivoima, ali ćemo učiniti sve da naše kolege nastave da rade i žive u Crnoj Gori i da budu zadovoljni”, naglasio je Jokić.
Mediabiro