Studenti Visoke medicinske škole u Beranama saopštili su juče da će vjerovatno organizovati protest ispred Medicinskog fakulteta u Podgorici jer zbog kašnjenja procesa akreditacije ne mogu da upišu master studije u toj ustanovi. Studenti u saopštenju ističu da je za kašnjenje akreditacije odgovoran prethodni dekan Medicinskog fakulteta Goran Nikolić, a ne sadašnja uprava fakulteta.

Nijesmo još konkretizovali šta ćemo preduzeti, a vjerovatno će to biti u vidu protesta ispred Medicinskog fakulteta, ali ne protiv sadašnje, moramo naglasiti, divne uprave na čelu sa divnim dekanom Miodragom Radunovićem, već protiv prethodnog dekana koji je Visoku medicinsku školu doveo u stanje u kakvom je sada. Da li možete pitati prethodnog dekana Nikolića zbog čega nije imao vremena, jer mi ne osjećamo potrebu da mu se javimo? Nije čak ni to zaslužio i opet kažemo”, žao nam je što to moramo reći, ističe se u saopštenju studenata.

Oni su dodali da su "ćutali u nadi da se može riješiti, ali očigledno niti sadašnja uprava Univerziteta može uraditi nešto, zato što tada kada je to trebalo zakonski da se obavi 2017. godine prethodni dekan Nikolić i uprava nijesu uradili".

Prema tome, vidimo da su oni očigledno krivi za ovo. Niti tadašnji Univerzitet na čijem je čelu bila Radmila Vojvodić, a ni sadašnji na čelu sa profesorom Božovićem. To je tada trebalo oni da urade jer je u to vrijeme zakonski trebalo izvršiti akreditaciju našeg studijskog programa. Počinjemo sumnjati da tada nijesu izvršili akreditaciju studijskog programa, zbog ranijeg sukoba Vlade Crne Gore i rektorke Radmile Vojvodić i počinjemo vjerovati da bi sve bilo bolje da je to ostalo tako kako je bivša rektorka govorila. I odgovornost za ovo pripisujemo prethodnom rukovodstvu Medicinskog fakulteta, na čijem čelu je bio dekan Nikolić. On je narušio ugled našoj ustanovi. A dugujemo duboku zahvalnost sadašnjem dekanu profesoru, doktoru Radunoviću koji je mnogo pomogao našem fakultetu”, piše u saopštenju studenata.

Prorektor za nastavu UCG Veselin Mićanović kazao je za "Dan" da je Agencija za kontrolu i obezbjeđenje kvaliteta visokog obrazovanja završila akreditaciju i da je Ministarstvu prosvjete, nauke i kulture upućen zahtjev za dobijanje licence, ali da taj proces zahtijeva određeno vrijeme, formiranje komisije, posjetu institucijama u Beranama i Herceg Novom, gdje se nalazi program Primijenjene fizioterapije, te da nakon toga slijedi sjednica Vlade i objavljivanje u Službenom listu.

Sve to zahtijeva određeno vrijeme, na koje mi ne možemo da utičemo i ovo se odradilo ubrzanim tempom. Nijesmo odustali od ovog procesa i nadam se da ćemo ga privesti kraju. Mi ne možemo da ubrzamo završetak akreditacije i moraju se ispoštavti zakonski rokovi. Studenti su očekivali da će to biti ranije, ali takva je procedura. Moguće je da je to moglo biti završeno 2017. godine i sada ne bi imali ovakvu situaciju”, kaže Mićanović.

Izigrani i ove godine

Studenti ističu da su izigrani i ove godine i da akreditaciju master studija čekaju od 2017. godine.

Sa UCG je ranije najavljeno da će studenti već u studijskoj 2021/22. godini biti u prilici da nastave školovanje, uz polaganje prijemnog ispita koji će ih kvalifikovati za upis na master studije.

UCG je najavio da će učiniti sve kako bi se uvažio zahtjev studenata Visoke medicinske škole u Beranama i Primijenjene fizioterapije u Herceg Novom. Krenuli smo u proces akreditacije primijenjenih master studija na pomenutim programima, urađen je elaborat i, prema našim saznanjima, u završnoj je fazi akreditacije. Po završetku akreditacije slijedi dobijanje licence i raspisivanje konkursa ukoliko se proces završi prije upisa na master studije”, kazali su ranije iz UCG.

Izvor: Dan