Nakon što je prije dvadesetak dana Vlada Crne Gore usvojila izmjene i dopune DUP-a "Lijeva obala Lima" stovrene su mogućnosti da se na lokaciji preko puta Gimnazije "Panto Mališić" konačno, poslije 13 godina, krene sa izgradnjom zgrade sa 12 stanova za potrebe beranskih penzionera.
To je u izjavi za "Dan" potvrdio i potpredsjednik Opštine Berane Marko Lalević, rekavši da se iskreno nada da će se početkom naredne godine krenuti sa izradom projektne dokumentacije za izgradnju ovog objekta.
“Da bi se krenulo u realizaciju ovog projekta morali smo da sačekamo da Vlada usvoji izmjene i dopune DUP-a "Lijeva obala Lima". Nakon što je to urađeno Opština je krenula u izradu parcelacije po DUP-u. Zatim slijedi procjena parcele, traženje prethodne saglasnosti ministarstva za otuđenje nepokretnosti, donošenje odluke Skupštine opštine o dodjeli parcele za tu namjenu, kao i još jedne odluke o oslobađanju od komunalija, što će biti učešće Opštine Berane u planiranom iznosu za izgradnju zgrade za penzionere. Parcela na kojoj će se graditi zgrada je površine 1.014 metara. U prizemlju zgrade planirane su prostorije dnevnog centra za penzionere. Кad sve to bude završeno, imaćemo jedan reprezentativan objekat”, kazao je Lalević.
Još decembra 2008. godine potpisan je ugovor o sufinansiranju stambenog objekta za 12 stanova u Beranama za potrebe korisnika penzije republičkog Fonda PIO, ali za njega još uvijek nije postavljen ni kamen temeljac. Potpisnici tog ugovora su tadašnje Ministarstvo zdravlja rada i socijalnog staranja, Opština Berane i Fond PIO.
Utom ugovoru piše da se Ministarstvo zdravlja rada i socijalnog staranja, kao jedan od potpisnika, obavezuje da obezbijedi 120.000 eura za izgradnju zgrade za penzionere u Beranama. U tom ugovoru nijesu precizirane obaveze Fonda PIO i Opštine Berane.
Međutim, u aneksu ugovora iz septembra 2009. godine i Fond PIO i Opština Berane se obavezuju da za pomenute namjene obezbijede sredstva od po 120.000 eura. U članu pet aneksa ugovora stoji: "Кako je Ministarstvo zdravlja rada i socijalnog staranja kao potpisnik osnovnog ugovora uplatilo dio sredstava koja su određena kao njegova obaveza potpisnici ovog aneksa ugovora su saglasni da pomenuto ministarstvo nema više obaveza po osnovu osnovnog ugovora".
Iz lokalne uprave tvrde da su naznačena sredstva nenemjenski potrošena dok je lokalnu vlast u Beranama vršio DPS i da se sada za izgradnju pomenute zgrade ponovo mora obezbjeđivati novac.
Potrebno ponovo obezbijediti finansijska sredstva
Predsjednica jednog od dva udruženja penzionera u Beranama, Milanka Radenović, navodi da se iskreno nada da će poslije toliko godina krenuti da se gradi zgrada za pripadnike trećeg doba.
“Nedavno su predstavnici penzonera imali sastanak sa čelnicima Opštine koji su nas uvjerili da imaju iskrene namjere da iniciraju izgradnju stambene zgrade za potrebe beranskih penzionera. Znam da su otežavajuće okolnosti to što su prvobitno obezbijeđena sredstva za ove namjene očigledno usmjerena za neke druge potrebe. Međutim, iskreno se nadamo da će nadležne institucije iznaći rješenje da se sredstva ponovo obezbijede i da se neće puno odugovlačiti sa realizacijom ovog projekta”, navela je Radenović.
Izvor: Dan