Predstavnici Agencija za zaštitu životne sredine su, na osnovu zahtjeva građana Rožaja, prije dva dana obišli privremeno odlagalište otpada "Mostina" i utvrdila nepravilnosti u vezi s implementacijom propisanih mjera.

Kako je saopštio Denis Murić, jedan od organizatora protesta koji je održan 12. avgusta, mještani rožajskih sela zadovoljni su da je država konačno regovala i da su od resornog ministarstva dobili obećanja da će problem konačno biti riješen.

Mještani rožajskih sela zadovoljni su jer je država konačno regovala kada je deponija Mostina u pitanju. Najviše nas raduje što su najavili konkretne poteze i što su naložili onima koji su trebali još ranije da nešto preduzmu, da počnu da se brinu o ovom dugogodišnjem problemu. Očekujemo da se konačno problem sa odlaganjem otpada riješi trajno–kazao je Murić i dodao da je stanje katastrofalno za mještane nekoliko okolnih sela, ali i čitavu opštinu Rožaje, i brojne turiste "koji se nakon graničnog prelaza Dračenovac, na ovoj svojesvrsnoj kapiji Crne Gore suočavaju sa ovakvim ekološkim ruglom".

Kako su saopštili iz Agencije za zaštitu životne sredine obilaskom terena utvrđeno je da sve mjere iz prethodnog dopisa nisu u potpunosti ispoštovane. Komunalnom preduzeću Rožaje naloženo je da se sprovedu dodatne mjere: ograđivanje prostora;postavi osvjetljenje,uspostaviti prijemno-otpremna zona sa kolskom vagom, parking prostorom i prostorom za pranje vozila, kako bi se spriječilo zaprljanje magistralnog puta prilikom priključenja specijalizovanih vozila;postavi kapija i uspostavi kontrola pristupa deponiji;uspostavi čuvarska služba; postavi video nadzor na cijelom prostru privremenog odlagališta; jasno istakne radno vrijeme; definišu vremenski intervali za prekrivanje otpada zaštitnim slojem neutralnog materijala i uspostaviti efikasan sistem protivpožarne zaštite.

-–Ministarstvo ekologije, održivog razvoja i razvoja sjevera i Agencija za zaštitu životne sredine nastaviće da prate situaciju na lokaciji "Mostina" i preduzimaju sve neophodne korake kako bi se osigurala zaštita zdravlja stanovništva i životne sredine.Pozivamo građane da nastave sa prijavama nepravilnosti, jer je njihov doprinos ključan za očuvanje i unapređenje ekoloških standarda u Crnoj Gori-navodi se u saopštenju.

Traženo zatvaranje crne ekološke tačke grada na Ibru

Posjećamo, grupa građanskih aktivista iz Rožaja i stanovnika sela i naselja u blizini divlje deponije Mostina blokirali su 12. avgusta magistralni put prema graničnom prelazu Dračenovac zahtijevajući zatvaranje i sanaciju ove crne ekološke tačke grada na Ibru.

Građana su još jednom pokazali da ne žele deponiju u svom dvorištu. Pozvali smo ministra ekologije da izađe na teren, da se uvjeri u stanje i naloži zatvaranje privremenog odlagališta Mostina. Zbog zagađenja životne sredine predali smo i tužbu protiv Komunalnog preduzeća Rožaje, Ministarstva ekologije i Agencije za zaštitu životne sredine– kazao je tada Denis Murić i doda da ukoliko ne bude nikakvog odgovora nadležnih, biće novih okupljanja, pa čak i ispred Ministarstva ekologije gdje će, kako je rekao, napraviti šatorsko naselje.

Izvor: Dan