Više od 90. minuta trajala je tribina “Hrvatska i EU- poruke i pouke”,na kojoj je Veselko Grubišić- ambasador Republike Hrvatske u Crnoj Gori, govorio o iskustvima te države u pridruživanju Evropskoj uniji, ali i o njegovom viđenju puta kroz koji prolazi Crna Gora u istom procesu.

Podsjećajući na apliciranje Hrvatske za članstvo, on je istakao da je u Hrvatskoj kompletna politička elita znala da će u Uniji biti država koje nijesu oduševljene daljim prijemom novih članica, ali da su odlučili da kompletno društvo pozitivno odgovori na tražene zahtjeve za članstvo i da je samo tako, uz kompletan napor društva, Hrvatska uspjela da izbori status punopravne članice EU.

On je naglasio da njegova država želi da pomogne svim zemljama našeg regiona na putu prema članstvu u EU, a posebno Crnoj Gori koja je i prvi potencijalni kandidat za članstvo.

Ocjenjujući da je Crna Gora sve do prijema u NATO snažno sprovodila reforme i da je, kako mu se čini, od 2017. godine splasnuo taj zamah, iz njemu nepoznatih rzloga, kao i da je u posljednjih nekoliko godina propustila više dobrih prilika da ubrza svoj put prema EU.

U drugom dijelu tribine, prisutni su postavljali pitanja na koja je ambasador Grubišić odgovaro.

Tribina je održana u Amfiteatru Gimnazije „Panto Mališić“. Moderator je bio prof. dr Draško Došljak.

S. R.