Opština Berane u saradnji sa Medžlisom Islamske zajednice organizovala je iftar koji je okupio veliki broj vjernika, predstavnike islamske zajednice i gostiju, kojem je, pored ostalih, prisustvovao i reis Rifat Fejzić.

Iftar je organizovan povodom ramazanskog posta vjernika, a lokalna uprava u Beranama već desetak godina, u saradnji sa Medžlisom, organizuje iftar za vjernike.

Kako je objavljeno na zvaničnom sajtu beranske lokalne uprave, obraćajući se vjernicima i gostima, Đole Lutovac- predsjednik Opštine, i beranski imam, Rahim Muratović su istakli da suživot i dobra djela su jedna vodilja kojoj treba da težimo.

A.S.

Obraćanje Đola Lutovca

Dame i gospodo,

Uvaženi glavni imame, Rahime efendijo Muratoviću, Predstavnici Medžlisa Islamske zajednice u Beranama, Poštovani vjernici, Dragi gosti, predstavnici medija,

Dragi prijatelji, posebnu čast mi predstavlja da budem večeras sa Vama. Ovo je posebna prilika za sve nas,  a Opština Berane sa velikim zadovoljstvom  učestvuje u obilježavanju iftara, već nekoliko godina.

Naš uvaženi efendija, gospodin Muratović, u svom poslušanju i  dužnosti, čini svakim danom, i riječju i djelima, da nas približi jedne drugima, da  slušamo jedni druge, i učinimo sve da ne povrijedimo jedni druge.

Ovakvi zajednički iftari su i  prilika da se na jednom mjestu okupe prijatelji i poznanici, ljudi čistih misli i dobre volje. I ovaj je, kao i prethodni, potvrda želje za održavanjem skladnog suživota po kojem je naše Berane nadaleko poznato.

Uvaženi sugrađani,

Ne smiju nas dijeliti dnevno političke stvari, vjera i nacionalnost, već dobra i loša djela, tako i ovaj iftar treba da bude poruka da svi zajedno težimo i radimo dobra djela za opšte dobro svih nas. Tako ćemo se uvažavati i poštovati bez obzira ko kojoj vjeri pripadao ili kojem Bogu se molio.

Moramo se prisjetiti uloge mnogih vaših uglednika koji su ostavili neizbrisiv trag u životu Ivangrada i Berana.

Najstarije pobratimstvo između pravoslavaca i muslimana upravo potiče iz našeg grada, i uči nas lekciju o poštovanju najviših ljudskih vrijednosti između pobratima dvije vjere.

I ovogodišnji iftar smatram izuzetno vrijednim za naše Berane, ali i širu zajednicu. Ovo veče dokaz je harmonije u kojoj živimo i sarađujemo, ali i putokaz da u slozi moramo davati sve od sebe za još bolju i kvalitetniju budućnost ovog grada i stvaranja što boljih uslova za život u njemu, a na tom putu ima mjesta za sve, bez obzira na različitost.

Na taj način pokazujemo kako ljudi različitih vjerskih opredeljenja, što je dar od Boga, mogu biti prijatelji i podrška jedni drugima. Ovo su vrijednosti koje svi zajedno moramo njegovati i stalno razvijati kako u našoj svijesti tako i u društvenoj praksi.

Dragi prijatelji,

Na kraju bih iskoristio priliku da vam čestitam predstojeći Ramazanski Bajram, svim vjernicima, i još jednom podsjetim da je mjesec ramazana veliki i zato je njegova poruka značajna i vrijedna, a prije svega poruka jednakosti, poštovanja i ljubavi koja će nas sve zajedno učiniti još vrednijim.

Vama i vašim porodicama želim dobro zdravlje i svaku porodičnu i ličnu sreću, i da se uvijek u dobru gledamo.

Hvala vam na pažnji.