Opština Pljevlja planira da gradi novi azil za napuštene životinje na lokaciji koja će biti dvjesta metara udaljena od sadašnje.
To je potvrdio sekretar Sekretarijata za inspekcijske poslove Opštine Pljevlja Vule Macanović.
Kazao je da je lokacija, nedaleko od Termoelektrane Pljevlja predložena i treba da se ucrta u prostorni plan Opštine, čija je izrada u toku.
“Kroz izmjenu prostornog plana Crne Gore određena je lokacija azila. Mi ne možemo da proširujemo trenutni azil zato što lokacija na kojoj se nalazi nije naše vlasništvo i nemamo saglasnost. Zato smo predložili novu lokaciju za azil čim se usvoji novi prostorni plan Crne Gore u kojem će biti određena lokacija koja je udaljena oko 200 metara od sadašnjeg azila u pravcu grada. Radi se o opštinskom zemljištu a postoje i drugi uslovi i čim se izmijeni PUP mi ćemo to da realizujemo”, rekao je Macanović.
Direktor preduzeća Komunalne usluge Mile Bujišić rekao je da je azil u selu Zabrđe prebukiran.
“Kapaciteti skloništa nijesu dovoljni da bi se smjestili svi psi lutalice, a da bi se istovremeno ispoštovao Zakon o zaštiti dobrobiti životinja i Pravilnik koji treba da ispunjavaju pansioni i Skloništa za napuštene životinje, doneseno od strane Ministarstva poljoprivrede i ruralnog razvoja”, kazao je Bujišić.
Ukupno je prošloj godini uhvaćeno 155 pasa, od toga 130 velikih i 25 štenaca. Trenutno, od uhvaćenih pasa tokom 2024, u azilu boravi njih 80.
U Skloništu za napuštene životinje u 2024. veterinar je obavio pregled 155 pasa i dehelmenitizacija, 23 sterilizacije ženki, 18 kastracija mužjaka, 76 vakcinacija protiv bjesnila, a istretirano je prosječno 211 pasa protiv parazita. Prošle godine udomljeno je šest pasa, a i izvršeno je 38 eutanazija, od kojih je 35 bolesnih i starih pasa, a tri su eutanizirana jer su bili veoma agresivni prema radnicima zaposlenim u azilu.
Za obavljanje poslova u Skloništu za napuštene životinje trenutno je angažovano šest zaposlenih, od toga je jedan poslovođa, koji obavlja i posao vozača, četiri zaposlena na neodređeno vrijeme i jedan na određeno vrijeme.
“Razmatra se mogućnost zaposlenja još jednog radnika zbog organizovanja hvatanja pasa konstantnim radom i u drugoj smjeni. Zaposleni u Skloništu za izgubljene i napuštene životinje su bili svakodnevno na terenu sa prioritetima obilaska osnovnih škola, gradske bolnice i vrtića, odazvali se na sve pozive građana i komunalne policije, ali bez obzira na svu angažovanost nisu mogli udovoljiti svim zahtjevima građana”, kazao je Bujišić.
Istakao je da je prioritet obavljanja ovih poslova na području grada, ali da je znatno povećan broj poziva sa seoskog područja, što je direktno uticalo na povećanje troškova skloništa.
“Da bi se u narednom periodu unaprijedio rad azila, potrebno je povećati njegov kapacitet jer je sadašnji nedovoljan za potrebe opštine, kao početi i inplementaciju programa ‘uhvati, steriliši, vakciniši i pusti’. Ovo iz razloga da bi se povećao kapacitet azila, a i mišljenja smo da su ovakvi psi daleko manje agresivni i njihovo prisustvo sprečava pojavu novih pasa na pojedinim teritorijama grada”, kazao je Bujišić.
Izvor: Vijesti