Sapštenjem za javnost oglasio se Pokret narodnog povjerenja. Dostavljeno saopštenje Espona integralno prenosi.
Svakim danom neko novo negativno iznenađenje, ili bolje rečeno uvreda i udar na istoriju Crne Gore. Ako su ovo rezultati „osvježene“ Crne Gore, onda je, nažalost, moram kazati, počelo da nas guši sve više i više – sve nas koji Crnu Goru doživljavamo kao mjesto za sve i koji smo se borili za ove „promjene“.
Drago mi je što je predsjednik Opštine Berane uputio reakciju, ali izražavam veliko žaljenje da se već drugi put zaredom dešavaju neprimjereni, a sada već i ne slučajni postupci od strane „naše“ vlasti. Prvi put kada je zasmetala vjekovna crnogorska kapa sa ocilima, a sada i crnogorska trobojka na kući prvog pravnika i ministra inostranih djela Knjaževine Crne Gore, vojvode Gavra Vukovića, ponosa Vasojevića i cijele Crne Gore.
Neprimjerena reakcija Ministarstva vanjskih poslova, koje u posljednje vrijeme uzima za pravo da zabranjuje čak i komentare kada su u pitanju državni interesi, prisvajajući Ministarstvo kao da je privatno vlasništvo ili vlasništvo jednog političkog subjekta, prevazilazi sve granice dobrog ukusa i poštovanja Crne Gore, naše istorije i naše različitosti. Još više vrijeđa činjenica da, bez obzira na različita opredjeljenja, to nije branio ni prethodni režim, a da se sada pokušava ugušiti i sloboda riječi.
E pa neće moći, gospodo. Shvatite da je Crna Gora građanska država i da je za nju kroz vjekove izginulo mnogo ljudi. Njena državnost je 1878. godine potvrđena na Berlinskom kongresu, gdje se zavijorila i trobojka, sa kojom je na prestonom Cetinju proslavljeno međunarodno priznanje države, na čelu sa Nikolom I Petrovićem Njegošem. Tada je cijela Crna Gora slavila, ujedinjena u svim segmentima, a njen simbol bila je trobojka uz svog gospodara.
Da li sada Ministarstvu vanjskih poslova smeta simbol ujedinjene Crne Gore ili smetaju Vasojevići i Berane, koji se nijesu odrekli ni prisajedinjenja, ni ujedinjenja, ni svojih života datih kako u borbi protiv Osmanlija, tako i u borbi protiv fašizma, opet pod trobojkom u različitim oblicima? Ovo je kontinuirani udar na građansku Crnu Goru.
Trobojka iz Kraljevine Crne Gore bila je zastava cijelog tadašnjeg ujedinjenog naroda, ali očigledno neke asocira na to da u Crnoj Gori žive i Srbi, što je, po svemu sudeći, dovoljan razlog za nastavak antisrpske politike, koju mi kao građanski i narodni pokret nećemo dozvoliti.
Na isti način borićemo se za identitet svakog građanina Crne Gore, na istorijski utemeljenim činjenicama i argumentima, jer dosta je nacionalističkih i šovinističkih pokušaja usmjerenih prema srpskom narodu, koji je državotvoran i stradalan narod u našoj Crnoj Gori.
Pozivam sve građane Crne Gore da se ujedine kao što su bili ujedinjeni 1878. godine, da razviju trobojke i da 13. jula proslavimo Dan državnosti, pokazujući svima da poštujemo istinsku i istorijski priznatu Crnu Goru. Neka ona na svoju 150. godišnjicu 2028. bude članica Evropske unije, što ćemo proslaviti sa istim simbolima na svim meridijanima, za dobro svih naših građana, zaključuje se u saopštenju koje je potpisao Dragoslav Ščekić- predsjednik Pokreta narodnog povjerenja.
S. R.