Episkop Joanikije izabran je za mitropolita crnogorsko- primorskog. Joanikija je za novog mitropolita danas izabrao Sabor Srpske pravoslavne crkve.
Episkop Joanikije je za mitropolita izabran sa pozicije episkopa budimljansko- nikšićke eparhije, na čijem je čelu od njenog obnavljanja.
Sabor je danas, takođe, izabrao i novog episkopa budimljansko- nikšićkog, a to je dosadašnji vikarni episkop- Metodije Ostojić.
Ostojić će preuzeti mjesto episkopa budimljansko - nikšićkog SPC koji stoluje u manastiru Đurđevi stupovi, u Beranama.
Podsjetimo, episkop Joanikije je rođen je 1959. godine u Velimlju. Gimnaziju je završio u Nikšiću, a diplomirao je na Bogoslovskom fakultetu u Beogradu 1990. godine i apsolvirao filozofiju na Filozofskom fakultetu u Beogradu.
Zamonašio se u manastiru Ćelija Piperska, a 1991. je rukopoložen u čin jeromonaha, kada je i imenovan za v.d. nastojatelja manastira Savina.
Od prvog septembra 1992, Joanikije je postavljen za nastojatelja Cetinjskog manastira, nastavnika i glavnog vaspitača u novoobnovljenoj Cetinjskoj bogosloviji, da bi septembra 1995. bio imenovan u protosinđela i postavljen za v.d. rektora Cetinjske bogoslovije.
U čin episkopa hirotonisan je u junu 1999. godine od strane patrijarha Pavla.
Sveti Arhijerejski Sabor Srpske pravoslavne crkve 2001. godine osnovao je Eparhiju budimljansko-nikšićku sa sjedištem u manastiru Đurđevi stupovi i za njenog administratora imenovao episkopa Joanikija.
S. R.
Foto: mitropolija.com