Saopštenjem za javnost oglasio se Klub odbornika DPS Berane. Dostavljeno saopštenje Espona integralno prenosi.

Ljetnja škola za mlade diplomate „Gavro Vuković“, koju organizuje Ministarstvo vanjskih poslova Crne Gore uz podršku UNDP-a, ove godine neće biti tradicionalno svečano otvorena u gradu čije ime i istoriju pronosi već gotovo dvije decenije. Ovo predstavlja poraz zdravog razuma i još jedan primjer stavljanja političkog inata ispred interesa građana i ugleda našeg grada. Iz Berana se šalje sramotna poruka koja će daleko odjeknuti, ne samo u Crnoj Gori, već i među desetinama mladih diplomata iz cijelog svijeta koji učestvuju u ovom prestižnom programu.

Ovim potezom beransko lokalno rukovodstvo, na čelu sa, zadatku nedoraslim, predsjednikom Đolem Lutovcem, koji snosi direktnu odgovornost za ovaj skandal, unižava sjajnu beransku tradiciju i veliko djelo diplomate Gavra Vukovića, zbog čega je ova škola prije 19 godina i osnovana baš u Beranama.

Pored sramoćenja i brukanja grada, na ovaj način u kontinuitetu se nastavlja nezakonito djelovanje ove nesposobne lokalne većine. Dobili smo još jednu u nizu potvrda da se aktuelni predsjednik Opštine Berane slučajno našao na toj poziciji i da je nesposoban da na pravi način predstavlja i vodi ovaj grad.

Ukoliko bismo sve ovo posmatrali isključivo kroz partijsko i političko razmišljanje, uzimajući u obzir da se sve dešava u trenutku kada vlast na državnom i lokalnom nivou pripada istoj parlamentarnoj većini, postavlja se pitanje da li su Berane i Đole Lutovac kolateralna šteta partijske trgovine premijera Spajića sa svojim koalicionim partnerima na državnom nivou? Podsjećamo da je ovom skandalu prethodila sječa sredstava koje je Vlada bila opredijelila za projekte u Beranama, pa je tako naš grad ostao bez više od 10 miliona eura za projekte od interesa za građane i razvoj grada. Iz svega se može jasno zaključiti da su lokalno rukovodstvo i grad Berane izgubili podršku premijera Milojka Spajića i Vlade na čijem je čelu.

Pozivamo vas da se uozbiljite i da vaše prljave poslove ne rješavate tako što ćete ponižavati i unižavati naše sugrađane i naš grad. Krajnje je nedopustivo i poražavajuće što ste ovaj grad ostavili bez jedine manifestacije koja je čuvala sjećanje na vojvodu Gavra Vukovića, čovjeka koji je svojim diplomatskim djelovanjem radio na međunarodnoj afirmaciji Crne Gore i ostavio neizbrisiv trag u njenoj istoriji. Nasuprot tome, današnja i lokalna i državna vlast ostavlja trag po skandalima, podjelama i propuštenim prilikama, zaključuje se u saopštenju koje je potpisao Branislav Jokić- šef Kluba odbornika DPS Berane.

S. R.