Grupa građana koji žive u prigradskom naselju Ribare zatražili su od nadležnih opštinskih i državnih organa da pod hitno pristupe uklanjanju perionice koja je, kako tvrde, nelegalno izgrađena u dijelu Jezerske ulice u Plavu.
Istakli su i da perionica radi uprkos tome što su nadležni u Opštini Plav izdali nalog za njeno rušenje.
– Pitamo se kako je neko mogao da podigne objekat perionice bez potrebnih dozvola i da je pusti u rad. Šta su nadležni radili dok se jedan ovakav objekat gradio na mjestu koje nije predviđeno za tako nešto? Da stvar bude još zanimljivija, u toj nelegalnoj perionici se svakodnevno pružaju usluge pranja vozila, a da to niko ne sankcioniše. Što je još gore, nadležni ne pokazuju da imaju valjane mehanizme da uklone jedan objekat koji radi na divlje. Zato još jednom pozivamo odgovorne opštinske i državne institucije da zajedničkom akcijom uklone perionicu i tako dokažu da se važeći propisi u ovoj zemlji moraju poštovati– navodi se u zahtjevu grupe građana.
Građani tvrde da otpadne vode iz perionice odlaze u Plavsko jezero, što, u dobroj mjeri, kako su naveli, doprinosi njegovom zagađenju.
–Poznato je da na području čitavog naselja ne postoji odgovarajuća kanalizaciona mreža, već samo otvoreni kanali i septičke jame. Zbog poroznog zemljišta te septičke jame ne mogu da zadržavaju otpadne vode, tako da se sve fekalije slivaju direktno u obližnje Plavsko jezero. To je slučaj i sa novosagrađenom perionicom iz koje otpadne vode, pune ulja i drugih štetnih sastojaka, odlaze u jezero. To svakako ekološka inspekcija treba da uzme u obzir i da konstatuje da jedan ovakav objekat negativno utiče na životnu sredinu, što je samo jedan od eliminatornih faktora za njeno postojanje– naglasili su građani naselja Ribare.
Iz lokalne uprave su potvrdili da se zaista radi o nezakonito podignutom objektu.
–Ovaj slučaj je prijavljivan ekološkoj, republičkoj i opštinskoj inspekciji. S obzirom na to da se radi o nepokrivenom objektu, nadležnost oko perionice je prebačena na opštinsku inspekciju. Opština Plav je, u skladu sa zakonskim procedurama, donijela odluku o zabrani rada perionice, jer nije izdat nijedan dokument za njen rad iz razloga što za tako nešto nije bilo uslova. Takođe, doneseno je i rješenje o rušenju objekta. U nekoliko navrata, uz pomoć nadležnih službi Komunalnog preduzeća, koje su zadužene za ovu djelatnost, pokušali smo da uklonimo ovaj objekat, ali nas je u tome spriječila određena grupa građana. S obzirom na to da Opština nema silu prinude, tražili smo asistenciju policije, ali je nijesmo dobili. Tako su nam ostale vezane ruke da izvršimo donijeto rješenje – saopšteno je "Danu" iz Opštine Plav.
Kazali su da su u međuvremenu podnijeli krivične prijave tužilaštvu i Upravi policije i da očekuju njihovu reakciju.
–O svemu smo, uz podnošenje krivičnih prijava, obavijestili policiju i tužilaštvo. Šta će oni uraditi po ovom pitanju ostaje da se vidi, ali se, ipak, nadamo da će pozitivno odgovoriti na naše zahtjeve– naveli su iz lokalne uprave.
Dodali su i da je perionica podignuta na privatnom zemljišu, a da su se više lica pojavljivala kao njeni vlasnici i zakupci.
Buka remeti mir i životni ambijent
Mještani su naglasili da rad perionice stvara ozbiljne probleme obližnjim domaćinstvima.
–Perionica je napravljena usred naseljenog mjesta pored same ulice koja od Plava, preko Vojnog Sela, vodi ka Gusinju. Uz tu ulicu postavljene su pješačke i biciklistička staza. Tu se nalaze brojne kuće, a u neposrednoj blizini gradi se i nekoliko većih stambenih zgrada. Buka koja dolazi iz perionice u potpunosti remeti mir i životni ambijent u ovom prigradskom naselju. Ujedno, njenim radom ugroženi su pješaci i rekreativci koji svakodnevno u znatnom broju cirkulišu na ovom prostoru. To jasno ukazuje da ovoj perionici ovdje nije mjesto– saopštili su građani naselja Ribare.
Izvor: Dan