Da pojedini seoski vodovodi na teritoriji opštine Berane ne isporučuju potrošačima ispravnu vodu za piće potvrdili su nalazi Instituta za javno zdravlje.

Naime, u tri vodovoda u uzorcima koji su uzeti u prvoj polovini decembra prošle godine pronađene su opasne bakterije, poput ešerihije koli. Radi se o vodoizvorištu Kozičak kojim se napaja gornji dio prigradskog naselja Buče, zatim Ržano vrelo u selu Kaludra, kao i vodoizvorištu Ševarine u Vinickoj. Iz opštinskog Sekretarijata za poljoprivredu, turizam i vodoprivredu kažu da se očekuje nova kontrola uzoraka vode.

Stručnjaci Instituta za javno zdravlje iskontrolisali su 18 seoskih vodovoda i javnih česama, koji ne pripadaju gradskom vodovodu. Tom prilikom u tri vodovoda utvrđeno je da voda nije hemijski i bakteriološki ispravna za piće, jer su tamo pronađene određene bakterije. Mi smo odmah reagovali i upozorili potrošače da tu vodu ne koriste za piće. Na ta područja svakodnevno dopremamo cisterne vode za piće. Očekujemo da nadležni iz Instituta za javno zdravlje ponovo dođu i iskontrolišu kvalitet vode. Do tada apelujemo na potrošače da se pridržavaju datih upustava – saopštili su iz Sekretarijata za poljoprivredu, turizam i vodoprivredu.

Objasnili su da je u međuvremenu izvršeno hlorisanje vode na vodoizvorištu u Vinickoj, dok se to zbog tehničkih nemogućnosti ne može odraditi u Kaludru i naselju Buče.

Na vodoizvorištu u Vinickoj postoji hlorna stanica, ali ona nije bila u funkciji zbog tehničkih problema. U međuvremenu, pronađen je način da se ta voda hloriše, i trebalo bi da je voda sada ispravna za piće, ali to treba da potvrde stručne ekipe Instituta za javno zdravlje. Vodoizvorišta u naselju Buče i u selu Kaludra nije moguće hlorisati zbog tehničkih nedostataka– kazali su iz Sekretarijata, objašnjavajući da su pojedini seoski vodovodi stari i po 50 godina.

Iz mjesnih zajednica ukazuju da je neophodno utvrditi mere koje bi oko vodoizvorišta definisale sanitarne zone sa posebnim tretmanom zaštite.

Pojedina vodoizvorišta sa kojih se mještani na ruralnom području snadbijevaju vodim su potpuno nezaštićena.Takođe, u dosta slučajeva radi se o starim vodovodnim sistemima koji ne ispunjavaju higijenske i druge kriterijume. Zato bi nadležni morali da mještanima pruže ruku pomoći kako bi se stari sistemi zamijenili novim i vodoizvorišta zaštitila od štetnih uticaja – kazao je Mićo Ralević iz sela Kaludra.

Mještani Vinicke traže da se spriječi sječa šume

Mješteni Vinicke zatražili su da se spriječi sječa šume u dijeli Ševerina gdje se nalaze brojna vodoizvorišta sa kojih se ova mjesna zajednica napaja vodom.

-Mi u dijeli šumskog rariteta zvanog Ševerine, gdje se nalazi i prelijepa Ševerinska rječica, godinama tražimo da se odustane od devastacije ovog prostora. Međutim, i pored toga, na tom lokalitetu su izgrađeni brojni šumski putevi, čime su, u značajnoj mjeri, poremećena brojna vodoizvorišta, pa i onaj sa kog se oko 300 domaćinstva u Vinickoj napaja vodom. O tome govore i negativne anlize vode koju pijemo. Zato tražino da se spriječe sječa šume i svi negativni uticaju oko vodoizvorišta Ševerine – naveo je predsjednik mjesne zajednice Vinicka Novica Lainović.

Izvor: Dan