Berane se danas oprostilo od još jedne urbane  legende beranskog sporta, crnogorske i jugoslovenske košarke   Džavida Abdurahmana– Džaka  koji je prerano otišao na vječni počinak u 66. godini, poslije kraće bolesti.

Džako će ostati upamćen kao jedna od beranskih sportskih ikona i jedan od igrača odlične ekipe  KK „Ivangrad“ koja je ostavila sjajan trag takmičići se u ligama nekadašnje nam  zajedničke domovine, Jugoslavije.

Posljednje dvije decenije Džako se  kao vječiti "momak" družio sa mladima noseći istovremeno duh Ivangrada, porodične  slastičare" Rekord" i čuvenog kačamaka na koji su mnogi specijalno dolazili iz susjednih opština, ali i iz Beograda, Podgorice, Sarajeva... uz to čuvajući kao poslednji mohikanac i rokenrol u gradu na Limu.

Jedno vrijeme se bavio ugostitelstvom, a njegov nekadašnji kultni pab "Garaža" bio je stecište okupljanja mladih Berana i onih koji su odselili, ali su obično tokom ferija svoje slobodno vrijeme i noćne izlaske dolaskom u rodni grad koristili za zabavu i druženje kod  Džaka do kasnih večernjih sati uz pjesmu i igru i naravno neizbježni rokenrol.

Nakon što je svojevremeno iz Berana  otišao u  beogradski OKK Beograd- Beko koji je  tada bio odmah iza Crvene Zvezde i Partizana, Džako, poznat po takozvanom zakucavanju , košarkašku karijeru, ljepotu i draž igre između dva obruča, nastavio je igrajući u dresu Beograđana, kao jedan  od najtalentovanijih košarkaša koji su svojevremeno u taj klub stigli iz Crne Gore.

Džako je zaista bio jedna od beranskih ikona, poseban, dobrodušan, uvijek za svakog je imao vremena, da prozbori i izdvoji vrijeme i naravno podsjeti na lijepa i zlatna ivangradska vremena kada je naš grad bio treća opština u Crnoj Gori  po razvijenosti.

Nije se  nikada mirio sa promjenom nekadašnjeg kulta Ivangrada, niti sa  nekim novim odnosima i  ljudima koji su svojim dolaskom u Berane počeli da donose neke nove navike i mijenjaju ono što je godinama karakterisalo nekadašnji Ivangrad.

Ipak, on je ostao dosljedan onom po čemu su ga uvijek prepoznavali- volio košarku, muziku I posebno rokenrol.

Ostaće upamćen i kao jedan od osnivača i utemeljivača „Ivangrad fest-a“, koji se nekoliko godina održavao kod hotela „Berane“.

Do kraja života nastavio je u svom ritmu, svojoj životnoj priči  koja će biti ispisana najljepšim stranicama kao drugo lice beranske ulice koje je naš hroničar Ado revnosno zabilježio u svojim knjigama pišući o ličnostima i događajima iz ranijih vremena Ivangrada i Berana.

Bolest i  novonastale životne okolnosti su ga u poslednje vrijeme  dovele do nekih novih i težih prilika za nastavak života koji se prije dva dana prerano okončao i odveo ga na njegov vječni počinak.

Ivangrad i Berane i njegovi žitelji, ali i svi ostali koji su znali  Džaka i koji su čuli da smo ostali bez njega, u  mimohodu su mu  u velikom broju  sinoć i danas u beranskoj džamiji, (gdje su bili izloženi Džakovi posmrtni ostaci,) odali  počast i poklonili mu se poslednji put  kao nekada na malom stadionu kraj Begine kuće kada je za svako njegovo zakucavanje dobijao salve aplauza. 

I ne samo oni, nego i mnogobrojni koji su daleko od našeg grada, u nemogućosti da se oproste i  odaju poslednju  poštu Džaku- od omiljenog Beranca, na društvenim mrežama oprostili su se brojnim porukama i izrazima saučešća.

Džako je danas  sahranjen na groblju  Jasikovac u Beranama.

Amer Ramusović